Mgr. Miroslava Šimková

novodeviem.gif

Doplň text.
...tvorí asi 71% povrchu Zeme, z toho 97% je voda a 3% je . Až 2% sladkej vody je viazanej . Na Zemi prebieha neustály kolobeh vody.
Voda sa vyparuje pri teplote, stúpa do výšky a kondenzuje sa na oblaky. Vplyvom dopadá na zem vo forme dažďa alebo pri ochladení atmosféry vo forme snehu, či . Časť dažďovej vody odteká do riek, morí. Nazýva sa voda. Časť dažďovej vody, ktorá vsiakne cez zemský povrch, označujeme ako . Je zdrojom pitnej vody. Ak obsahuje rozpustené minerálne látky , volá sa voda.
Človek svojou činnosťou ( v domácnosti, priemysle, poľnohospodárstve) vodu znečisťuje.Vzniká tak voda. Pred vypustením do vodných tokov sa musí čistiť v . Rôznymi technológiami úpravy vôd (ako je usadzovanie, filtrácia, čírenie) sa získa voda, ktorá sa využíva v priemysle. Pitná voda nesmie obsahovať choroboplobné baktérie, musí sa , najčastejšie alebo ozónom. Voda pripravená v chemických laboratóriách neobsahuje minerálne látky a soli sa nazýva .
Voda je chemická zlúčenina prvkov . Je základnou podmienkou pre existenciu života na Zemi. Za normálnej teploty a tlaku je to bezfarebná, číra kvapalina bez zápachu a chuti. V prírode sa vyskytuje v troch skupenstvách: v pevnom ako , v kvapalnom ako a v plynnom ako .

Vlastnosti vody: teplota varu= °C, teplota tuhnutia = °C, hustota= g. cm¯³, hustota vody je pri °C najväčšia.